Voor mij is dat de Gregory Facet 35L in maat XS, 1,03 kg schoon aan de haak. Dat zou betekenen dat ik mijn volgende Camino kan doen met in totaal een gewicht van 5.9 kg inclusief water en stokken, als het weer mee zit en ik niet al te veel extra zaken mee moet nemen. Er komt veel kijken bij het aanmeten van een rugzak. Elk merk en elk type heeft zo z’n eigen kenmerken. Door jarenlange ervaring weten we al aardig snel met welke rugzakken we moeten starten tijdens de rugzaksessies. Lees even mee wat daar allemaal bij komt kijken dan overtuigen we je wellicht om eens lang te komen bij ons, want tot nu toe vindt iedereen het de moeite waard. Koop zo’n rugzak niet online…daar krijg je spijt van….
Misverstanden
Er zijn een hoop misverstanden waar wij best veel tijd aan kwijt zijn om die eerst de wereld uit te helpen voor we aan een rugzaksessie beginnen. Wellicht helpt het om ze eens hier te herhalen.
Deze misverstanden komen wij in (met name) Facebook groepen veel tegen. We proberen ons nooit te mengen in die discussies want óf je beledigd anderen ongewild óf je krijgt veel tegendiscussie van mensen die het beter (denken) te weten en je bent er in ieder geval veel tijd aan kwijt.
Hier volgen de misverstanden op een rijtje:
- Voor vrouwen: “kies een dames rugzak die zit beter bij je”.
Nee, helaas. Niet alle vrouwen hebben een standaard anatomie die beantwoordt aan het beeld die fabrikanten verzinnen om zoveel mogelijk dames aan die ene rugzak te helpen. Was dat maar zo, dan waren wij een stuk sneller klaar met een rugzaksessie. Sterker nog: veel dames in Nederland hebben vrij brede schouders en breed aangelegde schouderbladen. Het wel of niet hebben van borsten is namelijk niet het enige vrouwelijke kenmerk waar die rugzakken rekening mee houden. Wij kijken naar alle kenmerken als je bij ons voor een sessie komt. - Qua volume: “probeer onder de 50L te blijven”.
Klopt deels. Wij zeggen liever ‘probeer onder de 40L te blijven tenzij je een winter Camino gaat lopen of graag met een tent gaat en ook kookgerei gaat meenemen. Probeer dán onder de 50L te blijven. Voor een standaard Camino heb je (afhankelijk van je eigen proporties) meestal aan 35 a 38L genoeg. Dat maakt overigens ook de rugzak zelf een stuk lichter en dat is mooi meegenomen. Heb je een hele lange rug? Dan pas komen we wellicht in de buurt van de 45L zodat de rugzak ook zit zoals hij moet zitten en je de loadlifters niet ergens halverwege je schouderbladen moet gaan zoeken… - “Ik heb een Osprey. Die moet je hebben”.
Osprey is een topmerk en heeft veel verschillende soorten rugzakken. Grote kans dat een er van wel bij jouw anatomie past maar zomaar stellen dat je dus een Osprey MOET hebben is onzin. Heb je een hele korte rug? Dan maak je bijvoorbeeld veel meer kans bij het merk Gregory. - “Ik heb een Decathlon rugzak. Lekker goedkoop en zit perfect. Die moet je hebben”.
Wij sluiten zeker niet uit dat een Forclaz rugzak bij jouw rug past. Maar we hebben veel B-merk rugzakken hier op de rug van pelgrims gezien en je kunt precies aangeven waarom ze zoveel goedkoper zijn – en dat zijn helaas meestal factoren die invloed hebben op het draagcomfort. - “Neem een klein maatje als je klein bent… Neem een grote maat als je lang bent”.
De grootste fout die je kan maken is de lengte van je torso te herleiden van je totale lichaamslengte. Ik heb hier mensen gehad met een relatief korte ruglengte die vanwege de vorm en proporties van hun rug tóch op een grotere maat uitkwamen. En andersom: 2 geweldig aardige Friesen van ruim 1.90 m – ik vergeet ze nooit meer – gingen beide weg met een maatje S: hele lange benen met een hele korte rug. Het bestaat allemaal :-).
Factoren waar wij naar kijken
Nu heeft Luisa kennis van anatomie door haar fysio studie, maar dan nog komt er ook ervaring bij kijken met de rugzakken die wij in de collectie hebben genomen. En we hebben ze niet zomaar in de collectie genomen. Tot nu toe lossen we elke anatomische uitdaging op binnen de collectie. Maar in een notendop zijn dit de factoren die allemaal een rol spelen bij het vinden van de juiste rugzak:
- lengte torso
- vorm en stand van de nek en hoogte waar al buiging ontstaat onder C7 niveau
- lengte van de nek
- breedte van schouderpartij achter (aanleg schouderbladen)
- stand van de schouders voorkant (recht / meer naar binnen)
- hoogte schouders (gelijk / ongelijk)
- diepte van de borstkas
- grootte van de lordose (holle rug / minder holle rug)
- lengte van de lordose
- grootte en vorm van de kyfose (bolling bovenkant rug)
- lijn van het einde van de kyfose naar C7 (bol, vlak)
- proportie tussen de lordose en de kyfose
- stand van het bekken
- aanwezige lichamelijke klachten en/of blessures
Als je het zo op een rijtje ziet is het niet raar dat we soms een aantal uren bezig zijn met het vinden en afstellen van de juiste rugzak. Het is dus ook niet raar dat rugzakken vaak niet perfect zitten (kijk maar eens om je heen als je op Camino bent). Op Facebook doet het pijn aan mijn ogen om te zien hoeveel mensen er onbewust voor kiezen om te lijden of zich blijven afvragen waarom de schouders en nek of de lage rug zo’n pijn doet. Nee, het ligt niet aan de Camino, het ligt aan je rugzak!!
Wat maakt ons nog meer de juiste plek om je rugzak aan te meten (behalve alle goede verhalen die de ronde doen :-)):
- we nemen de tijd voor je.
- we vullen de rugzak en testen de rugzak met een hoger gewicht dan jij gaat meenemen op Camino.
- we leggen je uit hoe je de rugzak op de juiste manier aandoet.
- we passen door tot het perfect is, en voor minder doen we het niet.
- we leggen elk riempje en accessoire van de rugzak uit.
- we leggen je uit hoe je de rugzak moet inpakken voor het ultieme comfort.
- we leggen je uit hoe je de rugzak onderhoudt zodat je maatje lekker lang bij je blijft in goede gezondheid.
Makkelijke weg
Je moet wellicht van ver komen, maar het is echt de moeite waard. Want waar in Nederland kun jij terecht op 1 plek waar je in een sessie van een aantal uur alles kan vragen over de Camino, jouw route, je uitrusting én weg gaat met de perfecte rugzak én een gratis Pelgrimspaspoort? Nergens ;-)
Camino Comfort, sinds 2016
Bel ons voor een afspraak: 0645836419
Tot ziens!



